odruky.SK

Switch to desktop Register Login

Štatistika znášky našich nosníc (sliepok)

  • 12 feb
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Od septembra 2014 som začal zapisovať znášku naších nosníc do tabuľky. V štatistike je pekne vidno, ako klesá počet vajec príchodom zimy. V našom prípade máme v októbri pri štyroch nosniciach v priemere 3 vajcia na deň.

Moja tabuľka so znáškou 2014/2015 (4 nosnice)

Október 2014: 90 vajec
November 2014: 67 vajec
December 2014: 46 vajec
Január 2015: 30 vajec

 Štatistika znášky nosníc

Naše kurky

Cez zimu som spravil kurkam vybeh v stodole, aby nebehali po snehu a takto môžu hrabat aj v zime. Čiže z kurníku majú možnosť výjsť vonku na dvor aj do vnútra do ohrady v stodole.

 kurky

Trochu teórie (pre tých, čo nevedia)

V letných (teplých) mesiacoch je prirodzene vyšia znáška vajec ako v jeseni, zime alebo v jari. V chladných zimných mesiacoch nosnice niekedy úplne prestanú znášať vajcia. Je to vidno aj v mojej tabuľke, keď januári nezniesli týždeň ani jedno vajko. Znášku ovplyvňuje samozrejme strava a podmienky chovu. Keď maju sliepky neobmedzený prístup ku krmivu, vode a voľný výbeh, kde sa môžu pásť na tráve, majú ideálne podmienky na vysokú znášku.

Hniezdo na znášku je tiež dôležité

Niektorí chovatelia v domácich chovoch podceňujú aj hniezdo/a pre znášanie vajec. Všimol som si u susedy, ktorá má 9 nosníc, že má len jedno hniezdo a to priamo v kurníku bez súkromia pre nosnice. Pri takom počte nosníc by mala mať aspoň dve (lepšie tri) hniezda so stenami, kde má sliepka kľud a súkromie. My máme pre štyry sliepky dve hniezda, ale znášajú len do jedného. Sliepky znášajú vajcia hlavne v doobedných hodinách a pri takom počte (9 ks) sa ani nestihnú prestriedať na jednom hniezde, tak sa ani nečudujem, že sa jej zanášajú a vajcia musí chodiť hľadať kade-tade po dvore. Sliepka si pri znáške posedí aj 15-20 minút (nemám tento údaj overený-nestopoval som to), takže chvíľu to trvá a nie je to hneď.

 

Pre písanie komentárov sa prihláste