odruky.SK

Switch to desktop Register Login

Ručné pranie ovčej vlny na tepelnú izoláciu

  • 26 dec
Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)
Ovčia vlna sa dá použiť ako alternatíva k sklenenej vate (minerálna vlna zo sklenených vlákien) ako tepelná izolácia podlahy, stien aj stropu. Je to lokálna a obnovitelná (ekologická) surovina, má dobre tepelno-izolačné vlastnosti, príma a potom pomaly uvoľňuje vlhkosť, čistí vzduch od škodlivín.

 

To sú hlavné výhody ovčej vlny. Tento článok nie je ani tak o ovčej vlne a jej izolačných vlastnostiach, ale o praní ovčej vlny v domácich podmienkach. Kedže kúpa už spracovanej ovčej vlny na izoláciu je dosť drahá záležitosť, rozhodol som sa, vyprať si na stavbu nášho domu surovú ovčiu vlnu, ktorú kupujem priamo zo salaša od baču.

Zakladné info o praní ovčej vlny

Ovčia vlna obsahuje lanolín, ktorý ju chráni pred znečistením, baktériami a napr. roztočmi. Lanolín z ovčej vlny sa tiež používa v kozmetike. Je možné ju zbaviť lanolínu aj studenou vodou bez pracích prostriedkov, no s nimi to ide rýchlejšie.

Okrem lanolínu je potrebné vlnu zbaviť aj močovky (obsahuje jej ozaj veľa - dobry smrádek pri prvom praní) bodliakov, sena, ovčích bobiek a kadejakého iného bordelu, ktorý ovce do vlny naberú na paši a na salaši. Čím čistejšiu vlnu si od baču kúpite, tým ľahšie sa bude prať. Napr. spodky oviec sú najviac znečistené a tie som väčšibou ani nepral, ale rovno vyhodil. Ostrihaná vlna sa aj delí podľa toho, či je zo spodku alebo zo zvyšku ovce.

Koľko taká vlna stojí?

Bežne sa stretnete s cenou za nevypratú vlnu od 50 do 70 centov za kilo. Ja som kupoval postupne od "malého" baču čo má len cca 50 oviec a dával mi ju lacno po 20 centov za kilo. Pri poslednom strihaní, keď som od neho bral som si rovno na salaši vybral z kopy ostrihanej vlny len tú lepšiu a zvyšok spálil. Takže pri poslednom odbere som zaplatil len za čistú vlnu a vyšlo ma to ešte lacnejšie ako keď som bral všetko a okolo 20% som vyhodil, lebo nemalo zmysel ju prať (spodok oviec).

Keď si pozriete cenník produktov na webe http://www.naturwool.sk , tak m2 pri hrúbke 25 cm Vás vyjde na necelých 19€ s DPH. Na webe http://www.daemwool.sk vyjde 1 m2 pri hrúbke 24 cm na necelých 32 € s DPH. Sú to celkom pálky.

Keď si vlnu vyperiete sami, tak pri kúpe 50 centov za kilo Vás po odstránení nepratelnej vlny a po odstránení lanolínu, ktorý tvorí značnú časť hmotnosti vlny, Vás vyjde 1 m2 pri hrúbke 25 cm od 5 do 8 €. Záleží dosť od toho či budete prať na daždi, v potoku alebo vodou zo studne. Spotreba vody je pri praní vlny veľká, takže je to rozhodujúca položka. Pokiaľ by ste mali za vodu klasicky platiť z obecného/mestského vodovodu, tak to ani neodporúčam realizovať :) Ja som pral mojich cca 200 kg v obci, kde majú vodu samospádom zadarmo, takže to bolo super, že ma to nestálo ani cent a tiekllo koľko som poteboval. Už v tej obci nebývame, tak ďalšiu vlnu chcem prať na daždi na sieťach, lebo potok nemám po ruke na pozemku, kde budeme stavať.

Koľko vlny potrebujem na zateplenie?

Existuje taký prepočet, že na m3 izolácie ide 25 kíl ovčej vlny. Keď idete izolovať napr. strop s 25 cm izolácie, tak Vám 25 kíl vystačí na 4 m2.

Na 100 m2 podlahy pri 10 cm hrúbke izolácie potrebujete nejakých 250 kíl vlny.

Jedno klasické vrece na zemiaky na silu naplnené ovčou vlnou má od 10 do 15 kil (to len tak pre ilustráciu), ale keď ju vyberiete, tak objem bude podstatne väčší.

Napríklad tento típek z webu www.svobodnydomek.cz dával do podlahy, stien a stropu len vlnu medzi dosky. 20 cm nevypratej vlny všade. Do emailu mi písal, že keby to robil ešte raz, tak dá viac. Tým, že vlnu neprali, nemuseli ju ošetriť proti škodcom.

Ručné spôsoby prania ovčej vlny

Pred praním je potrebné jednotlivé kusy (bežne je z jednej ovce jeden veľký kus) rozdeliť na menšie kvôli lepšej manipulácii pri praní. Ja som ju delil na kusy cca 40x40 cm. Je vhodné ešte pred praním zbaviť surové rúno bodliakov, stebiel slámy a sena, bobiek ďalších nečistôt. Tieto hrubé nečistoty budete ešte počas prania aj po vypraní a vysušení priebežne nachádzať a odstraňovať. Napríklad pri prehadzovaní vlny na sitách stále narazíte na nejakú väčšiu špinku alebo bobku, tak ju dáte preč.

Na daždi

Asi najjednoduchší spôsob prania je taký, že si na lúke spravíte sitá, na ktoré rozložíte vo vrstve cca 20cm vlnu a necháte dážď, nech ju vypere. Podľa toho kedy koľko zaprší je vhodné vlnu otáčať, lebo na vrchu bude vždy biela a na spodku hnedá od močovky. Tento spôsob je zároveň časovo dosť náročný a vyprať vlnu do čista trvá niekoľko mesiacov. Záleží od toho, koľko v tom čase prší, treba si vybrať daždivé mesiace.

fotograf-pomme-vlna14

Je vhodné si spraviť sitá cca 40 cm nad terénom. Ako sieť môžete použiť pletivo alebo ja som použil starú záclonu. Na fotografii vyššie vidíte sitá, na ktoré som dával vlnu preschnúť po praní v sude. Podobné sitá môžete použiť na pranie na daždi. Nemusíte sa báť, že vlnu rozfúka vietor.

Ja som vlnu preplachoval ešte pred praním v sude tak, že som na ňu na site položil hadicu s dierkami, ktorá fungovala ako sprcha. Takisto som ju rovno polieval hadicou.

V nádobe (napr. v sude)

Týmto spôsobom preperiete vlnu rýchlo. Je potrebné vlnu prepláchnuť asi 4 krát čistou vodou. Do jedného sudu (200 litrov v mojom prípade) som je vhodné dať asi pol vreca vlny (cca 7 kíl) pre dobrú manipuláciu. Po vypratí som vlnu ešte polial s hadicou na site, kde potom schla. Pri slnečnom letnom počasí Vám vypratá vlna na site vyschne za cca 2 dni s tým, že je potrebné ju viackrát prevrátiť.

Na 10 kíl som minul okolo 500 litrov vody, čo je dosť veľa samozrejme. Nemeral som to a je to len odhad.

Používal som aj mydlo, ktoré urýchli pranie a vlna potom pekne vonia. Klasické mydlo, ktorého mi svokra dala plnú igelitku som strúhal na kuchynskom strúhadle. Jedno mydlo som stále rozpustil vo vedre vody a na druhy den z toho bolo husté, tekuté mazlavé mydlo, ktoré som pri praní používal. Keď mydlo došlo, pral som bez neho.

Fotogaléria z môjho prania

 

V potoku

Bača od ktorého som vlnu kupoval mi hovoril, že dobrý spôsob je prať vlnu v potoku/rieke v kovových košoch. Týmto spôsobom z vlny voda vyplaví lanolín, močovinu a aj malé čiastočky piesku a rastlín, ktoré ináč z vlny nedostanete. To sú už spomínané spodky oviec.

Ošetrenie vlny po vypratí

Najznámejší škodca vlny, ktorého pozná asi každý sú mole, ktoré sa živia aj napr. vlnou. Kedže vlnu praním zbavíme lanolínu, je potrebné ju ošetriť nejakým prostriedkom, ktorý ju ochráni. Zvykne sa na to používať močovina alebo ja som použil Borax (bór ťažený v Turecku), ktorý som rozpustil vo vode (treba dlho miešať) a rozprašovačom som striekal už vypratú a suchú vlnu pred zbalením do vriec.

Je tiež dobre vedieť, že mole vyhľadávajú málo vetrané miesta, takže pre skladovanie stačí uložiť vlnu napr. na povale alebo v stodole, kde je prievan a pri použití pri izolácii napr. strechy by nemal byť problém s moľami, kedže strecha je odvetrávaná.

Strojové pranie ovčej vlny

Nižšie uvediem, ako perú vlnu spracovatelia vo veľkom.

Celkom sa mi páči toto video, kde nejakí indovia vyperú 200 kíl vlny za cca pol hodinu s tým, že použijú veľkú práčku, žmýkačku a sušičku. Z toho, čo som pochopil to sú stroje do hotelových práčovní. Používajú dosť prášku a určite to bude nejaká silnejšia chémia. Keby niekto robil v hoteli, kde majú také vybavenie, tak dajte vedieť :)

masina-pranie-vlny-1

Toto monštrum funguje tak, že vlnu stroj posúva postupne ďalej cez vane a na konci je vypratá.

masina-pranie-vlny

Teplota pri praní vlny je dôležitá. Keby ste chceli prať vlnu v práčke alebo iným spôsobom s použitím teplej vody, tak si dajte pozor na rýchly rozdiel teplôt, pretože vtedy sa stane, že sa vlna zrazí a ostane vám len jedna "guča".

Pre písanie komentárov sa prihláste