odruky.SK

Switch to desktop Register Login

Stolček urob sa 2

  • 07 okt
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Pri zháňaní informácií o hlineno-slamených domoch som natrafil na veľmi pekný a vkusný stolík (foto na konci článku), ktorý nám pri výrobe stilčeka číslo 2 poslúžil ako inšpirácia. Vo chvíli, kedy som som prvykrát videl stolík tohto typu, som po ňom zatúžil a bolo len otázkou času, kedy sa mi do života pritrafí deravý-vyhnitý peň, z ktorého zmajstrujeme krásny kus nábytku.

 

Zaujímavý je tiež príbeh, akým sme sa k deravému pňu dostali. Pri prerieďovaní drevín v parku v Malinove, padlo za obeď mnoho stromov a odrezaný kus dreva, z ktorého sme robili stolík čakal na nás pri jednom strome. Zdalo sa nám, že si ho tam niekto odložil, tak sme ho nechceli cez víkend zobrať a tak sme sa na neho boli hneď v pondelok opýtať vedúceho skupiny študentov, ktorí stromy pílili. Pán, ktorý vyzeral ako lesník (pravdepodobne ich učiteľ) povedal, že je odložený pre jeho známeho, ale zato, že sme čestní a nezobrali sme ho skôr, nám ho dá.

Fotogaléria

Postup výroby stolíka

Takto vyzeral vyhnitý peň pred začatím prác. Ako prvé bolo potrebné ho zbaviť kôry, ktorú sme odstraňovali dlátom a miestami to šlo dosť ťažko. Po odstránení kôry sme vonkajšiu časť pńa prebrúsili hrubým šmirgľom (asi 80-tkou) a tak jemnejším až do hladka.

7-stolcek-urobsa-2

Rezanie

Ako prvá úloha pre nás bolo, odrezať časť pňa. Keďže sme boli mimo domu a teda aj mimo dielne, neostávalo nám nič, len si pomôcť ako sa dalo a odrezali sme ho s požočanou pílou rovno v strede izby. Viď obrázok nižšie.

9-stolcek-urobsa-2

Vydlabanie vnútra

Vyhnité vnútro pňa boélo potrebné vydlabať, načo sa asi nedá použiť nič iné ako dlato, kladivo a hrubá sila :) Možbno sa to nezdá, no vysekaného bordelu bolo viac ako pjendna plná igelitka.

2-stolcek-urobsa-2

1-stolcek-urobsa-2

3-stolcek-urobsa-2

 3. Brúsenie a lakovanie a sklo

Celý peň sme ešte poriadne (samozrejme ručne) prebrúsili jemným šmirgľom a nalakovali (dvakrát) ekologickým vodou riediteľným lakom, ktorý môžu lízať deti. 1 cm hrubé sklo, ktoré sme použili som našiel medzi bordelom v Cvernovke, takže jediný náklad bol na vyrezanie požadovaného rozmeru a nižšie si môžete pozrieť výsledok.

6-stolcek-urobsa-2

5-stolcek-urobsa-2

4-stolcek-urobsa-2

Išpirácia

Opäť sa nám nepodarilo objaviť chrústa a nápad na takýto vkusný stolček máme z internetu. Nižšie prikladám našu inšpiráciu, ktorá je možno o niečo krajšia, ale svoje je svoje :)

10-stolcek-urobsa-2-inspiracia

 

Viac z tejto kategórie: Výroba lieskového plota »
Pre písanie komentárov sa prihláste