odruky.SK

Switch to desktop Register Login

Výroba lieskového plota

  • 20 sep
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
S rodinou som sa presťahoval do Polonin na východ Slovenska a kedže žijeme uprostred prírody v národnm parku, je tu dosť líšok a preto som musel na dvore vyhradiť priestor pre kurky. S kámošom sme za cca pol dňa zostrojili 4 dielce z liesok, ktoré poslúžia ako plot.

 

Typický lieskový plot vyzerá nejak tak, ako na obrázku nižšie. No my sme zvolili konštrukciu s rámom vypletali sme oveľa redšie.

klasický lieskový plot vypletaný na husto

 

A teraz postup, ako sme lieskový plot robili my

1. Rúbanie liesok

Tieto dve kôpky nám dvom trvalo narúbať (ja som mal mačetu, nie sekeru) cca 2 hodiny aj s cestou.

1-lieskovy-plot

2. Výroba rámov

Tento rám mal 2 m na šírku a 1,2 m na výšku. Zbíjali sme ich klincami a do vrchnej a spodnej latky sme si predvŕtali diery, aby sme ich klincami nerozštiepili (na druhom obrázku nižšie).

2-lieskovy-plot

5-lieskovy-plot

3. Vypletanie rámu lieskami

Rám sme vypletali tak, že sme išli z jednej a tak z druhej strany tenším koncom liesky - preplieta sa ľahšie. V tomto stave sme ešte menšími klincami uchytili hlavne hrubšie konce liesok a sem tam aj v stede o rám, aby bola konštrukcia zavetraná.

3-lieskovy-plot

4. Orezanie pretŕčajúcich koncov liesok

Keď me mali liesky pribité klincami, tak sme pretŕčajúce konce orezávali. Mali sme veľmi zlú pílku, tak sme sa vynašli tak, že sme ich osekávali na klátiku so sekerou po ktorej sme bili kladivom.

4-lieskovy-plot

5. Dielce

6-lieskovy-plot

6. Plot je hotový

Trvalo nám to dvom cca pol dňa, čo je asi dobrý čas :)

9-lieskovy-plot

Pre písanie komentárov sa prihláste