odruky.SK

Switch to desktop Register Login

Ručná výroba dekoračného predmetu drevené srdce

  • 17 dec
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Je čas vianoc a po zhliadnutí filmu Legenda o vianociach som sa rozhodol (takisto ako vo filme svätý Mikuláš), že aj ja podla legendy vystrúham pod stromček dekorácie pre svojich blízkych.

Keďže človek je tvor univerzálny, pustil som sa do rezbárskej práce bez predošlých skúseností. Namiesto rezbárskeho noža som použil kuchynský nôž, aj keď to nebolo úplne ideálne.

Na vyrezanie srdca som použil priamočiaru ručnú pílku. Tvar srdca som nakreslil fixou len tak od oka a ďalšie kusy som potom obkreslil podľa prvého.

Potom som ho nahrubo orezal do tvaru srdca a dobrúsil šmirgľom. Nie je o tom veľmi čo viac rozpisovať, lebo je to naozaj také jednoduché. Jedno srdce mi trvalo cca hodinu. Je to trochu babračka.

Na obrázku nižsie je vidno postupne vyrezaný kus dosky, obrezané srdce nožom a vybrúsené brúsnym papierom. Sú to tri rôzne srdcia v rôžnych štádiach výroby.

vyzeravane-srdce-3

Povrchová úprava dreva

Povrch som ošetril dvoma nátermi voskom a každú vrstvu som po zaschnutí (par hodín) doleštil handričkou. Tento vosk "na báze včelieho vosku" je nejaká chemická sračka, ale keď som ho kupoval, tak som nevedel. Je v ňom nejaká prchavá látka a dosť zapácha ("smrad podobný Ficovi"), kým úplne nevysmrdí. Potom je to už OK a spĺňa normu pre hračky.

vyzeravane-srdce-2

Výsledok na obrázku nižšie

vyzeravane-srdce-1

Súčiastky

vyzeravane-srdce-4

Pre písanie komentárov sa prihláste