odruky.SK

Switch to desktop Register Login

Klietka pre zajace/králiky

  • 05 aug
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Chcel som si vyskúšať chov zajacov, tak sme si na skúšku (a na mäso) kúpili dvoch králikov. Na rade bola výroba zajačincov a v článku sa môžete pozrieť aky typ klietky pre králiky som zvolil.  

 

Ráno som bol narezať za domom vŕbové palice, cez obednú prestávku som ich zbavil kôry a po práci som ich narezal na želaný rozmer a pozbíjal som klietku s odkrytým dnom, aby mohli zajaze spásať trávu. Klietku je potrebné každý deň posúvať, aby mali čerstvé zelené krmivo. Keď nebudú mať trávu, tak sa budú podhrabávať. Pri tomto type klietky je potrebný relatívne rovný povrch, aby v niektorých častiach nevznikali veľké škáry, cez ktoré by mohli zajace podliesť. Hlavne keď sú malé.

Vo vnútry klietky majú: 

  • napájačku pre zajace
  • kelímok s granulami s liečivom proti kokcidióze (črevná choroba králikov)
  • jadrové krmivo ovos (ten je vraj vhodný pre zajace)
  • jasle na seno
  • pelech na spanie (úkryt pred dažďom a slnkom)

 klietka-pre-zajace

 

Fotogaléria klietky pre zajace

Inšpirácia

Nechal som sa inšpirovať konštrukciou klietok na obrázku nižšie z návodu na instructables.com. Tento chovateľ funguje ako veľa ďalších na suchej strave a kvôli obavám z úhynu králikov im nedáva trávu. My máme len dvoch, takže sme to riskli. Pri vyšších počtoch by som bol asi opatrnejší. Takisto má dobre vyriešenú podlahu, kde cez zvárané pletivo prepadavajú bobky a nemusí toľko čistiť. Pri zajacoch zaberie čistenie zajačincov dosť času.

klietka-pre-zajace-inspiracia

 

Pre písanie komentárov sa prihláste