odruky.SK

Switch to desktop Register Login

Záhradka pri paneláku v Snine

  • 21 júl
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Minule som ostal milo prekvapený pri pohľade na záhradku pri paneláku. Miesto, ktoré väčšinou zarastá burinou a v lepšom prípade trávou si sninčania premenili na záhradku, ako pri rodinnom dome.

Fotky záhradky pri paneláku

Obyvatelia paneláku si pred vchodom pestuju zemiaky, paradajky, cesnak, uhorky...

zahradka-pri-panelaku-v-snine-1

zahradka-pri-panelaku-v-snine-2

zahradka-pri-panelaku-v-snine-3

zahradka-pri-panelaku-v-snine

Ako to vyzerá na väčšine sídlisk

Čo je lepšie?

zahradka-pri-panelaku-v-snine-4

Asi kvôli Starine

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia vysťahovali cez 3 tisíc obyvateľov niekoľkých obcí kvôli výstavbe vodárenskej nádrže Starina, hlavne do Sniny a Humenného. V dokumentárnom filme o tomto procese autori ukazujú, ako si vysťahovaní dedinčania budujú záhradky pred panelákmi. Takže kto by sa v inom meste čudoval, v Snine nie je až také neobvyklé. Ani pri tejto záhradke pravdepodobne nejde o ľudí vyrastajúcich v paneláku :)

Komunitné záhrady

V súčasnosti sú už aj na Slovensku rozšírené komunitné záhrady. V drvivej väčšine prípadov komunitného pestovania nejde o produkciu zeleniny a ovocia, ale hlavne o stretávanie sa zo známimi, pikniky a často aj ukazovanie sa na Facebooku a v médiach.

Sme leniví

Pre mňa je nepochopiteľné, že pri dnešnom povedomí o kvalite zeleniny a ovocia zo supermarketov je v mestách toľko nevyužitých plôch, kde by si ľudia mohli oddýchnuť a pestovať vlastné jedlo.

 

 

Pre písanie komentárov sa prihláste